Druhy vytápění v bytě: Raději centrální, ústřední, či etážové?
Co je ústřední vytápění, jak se liší od centrálního a co znamená etážové vytápění?
Komfortní teplota v místnostech je výsledkem dobře zvoleného a správně řízeného vytápění.
Jenže někdy tato volba neleží na vašich bedrech. Zvlášť když kupujete starší byt nebo se třeba poohlížíte po jeho nájmu. V inzerátech můžete narazit na různé informace. Co znamená "vlastní plynový kotel", rozklíčujete snadno.
Tušíte však, co je centrální vytápění, jak se liší od toho ústředního a co vlastně znamená etážové vytápění?
Centrální vytápění (dálkové vytápění)
Nejpohodlnějším způsobem vytápění, který najdete zejména na sídlištích a v městské zástavbě, je centrální vytápění. Teplo vzniká v teplárně mimo váš dům a je rozváděno horkovodem do stovek domácností v okolí. Nemusíte se o nic starat. Nečeká vás žádná složitá údržba ani zajišťování revize. Pouze regulujete teplotu v místnostech pomocí termostatických hlavic na radiátorech.
Vzhledem k vysokým ztrátám tepla při jeho přenosu z teplárny se však jedná o dražší možnost vytápění. Jste plně závislí na dodávkách tepla z teplárny a také si v bytě nemůžete jednorázově zatopit, když se venku nečekaně ochladí.
Hlavní výhody:
- stabilní dodávky tepla
- nulové vstupní náklady
- Hlavní nevýhody:
- bez možnosti ovlivnit začátek či konec topné sezóny
- ztráty při přenosu tepla z teplárny
- závislost na jednom dodavateli bez možnosti změny
Ústřední vytápění (domovní kotelna)
Ústřední vytápění je rovněž systémem kolektivního přenosu tepla. Slouží, stejně jako centrální vytápění, k předávání tepla z jednoho zdroje více bytovým jednotkám. Nejčastěji má formu plynového kotle umístěného v domovní kotelně v suterénu bytového domu. Odtamtud je teplo efektivně rozváděno do všech bytů a nedochází k velkým tepelným ztrátám. O provoz kotelny se stará správce domu nebo specializovaná firma. Vy se podílíte pouze na společných nákladech na provoz kotle (palivo, údržba, revize), samotné vytápění bytu je pro vás komfortní a naprosto bez starostí.
Hlavní výhody:
- nižší náklady než u centrálního vytápění
- lze kombinovat s dalšími technologiemi (tepelné čerpadlo či fotovoltaická elektrárna)
- Hlavní nevýhody:
- při poruše či havárii je celý dům bez tepla
- kvalita vytápění závisí na správci/firmě
- nutná shoda všech vlastníků v případě požadavku na modernizaci
Etážové vytápění (kotel v bytové jednotce)
V případě, že zahlédnete v inzerátu svého vysněného bytu pojem etážové vytápění, neděste se, že se budete o zdroj tepla dělit se sousedy na patře. Sice se může týkat celého rozsáhlého patra, například v kancelářských budovách, ale označuje i vytápění pouze jedné bytové jednotky (typicky ve dvougeneračním domě). Etážové vytápění jedné bytové jednotky zjednodušeně znamená ohřev topné vody vlastním plynovým kotlem umístěným přímo v bytě. Na vašich bedrech sice spočívá nutnost zajištění každoroční revize a servisu v případě poruchy, ale zároveň sami rozhodujete o začátku topné sezóny.
Hlavní výhody:
- možnost topit kdykoli podle potřeby
- rychlá reakce na změnu teploty
Hlavní nevýhody:
- zodpovědnost za pravidelný servis a revize
- vyšší počáteční investice při pořízení kotle
Co si z toho vzít?
Vy už rozdíly mezi jednotlivými druhy topení znáte. Ale obecně se mohou lidem plést. Proto když se s těmito pojmy setkáte v inzerátech nebo při prohlídce bytu, raději se ptejte konkrétně.
- Kdo je dodavatelem tepla?
- Jak se teplo rozpočítává mezi byty?