Jak si vybudovat silnější imunitu
Náhlý pokles teploty, větší koncentrace lidí ve vnitřních prostorách a rychlejší množení virů – to všechno může během chladnějších měsíců způsobit oslabení naší imunity. A v takových případech se hodí vědět, jak nastartovat obranyschopnost organismu na maximum.
Imunita představuje perfektně propracovaný systém, který nás chrání zevnitř i zvenčí – například před bakteriemi nebo viry. Oslabit ji může nejen právě zmíněné počasí, ale také častý stres, obezita, zanedbaná hygiena či nezdravý životní styl (alkohol, kouření, špatné stravování).
Když je imunita oslabená, pak jsme mnohem náchylnější vůči různým onemocněním, jejich průběh může být výrazně horší a delší a také je vyšší šance, že nemoc chytíme opakovaně. Jako vedlejší účinky oslabené imunity se řadí častá únava nebo ospalost.
Pohyb: 2,5 hodiny týdně
Pohyb hraje z hlediska imunity důležitou roli, a přesto se často zanedbává. Během cvičení a po něm se do organismu uvolňují protizánětlivé cytokiny, dochází k vyšší aktivitě bílých krvinek a vylučování antibakteriálních látek z potních žláz. Studie ukazují, že lidé, kteří pravidelně sportují, jsou odolnější vůči nemocem, a pokud onemocní, průběh je výrazně lehčí než u lidí, kteří neprovozují žádnou fyzickou aktivitu. Světová zdravotnická organizace doporučuje dospělým alespoň 2,5 hodiny pohybu týdně – ať už je to sport nebo třeba jen procházka na čerstvém vzduchu.
Spánek: 7 až 9 hodin denně
Spánek je ten nejlepší lékař. Zatímco spíme, dochází ke zvýšené produkci látek, které likvidují patogeny. Mimo to se navíc posiluje i imunitní paměť, aby tito škůdci byli příště zastaveni ještě rychleji. Lékaři doporučují alespoň 7–9 hodin čistého času spánku denně, jedině tak budete mít dost energie, abyste čelili všem možným virům a bakteriím.
Zdravá strava
Nic neudělá vaše tělo silnější jako pestrá a vyvážená strava. Zvlášť během podzimních a zimních měsíců je potřeba, abyste do těla dostali dostatečnou dávku vitamínů, minerálů a esenciálních mastných kyselin. Pokud chcete nakopnout svou imunitu, do svého jídelníčku určitě zařaďte ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné obiloviny nebo třeba ořechy a semínka.
Vitamíny pro podporu imunity
O vitamínech už řeč byla, ale zaslouží si vlastní odstavec. Nejdůležitější roli hraje vitamín C, který působí jako antioxidant, chrání tělo před volnými radikály a podporuje tvorbu bílých krvinek. Nejvíce se vyskytuje v čerstvém ovoci a zelenině, ale je citlivý na skladování a vaření (tak totiž ztrácí svou účinnost). Doplnit ho můžete třeba ve formě doplňků stravy. To stejné platí i pro vitamín D, který zvyšuje přirozenou imunitu a odolnost proti virům. Získat ho můžete ze sluníčka (což je během zimních měsíců problém), ale také z ryb nebo hovězího masa.