Proč je důležité k životopisu přidat motivační / průvodní dopis a jak ho správně napsat
Průvodní, neboli motivační dopis je první informací, kterou od vás personalista obdrží, proto je velice důležité vědět, jak by měl vypadat. Poradíme vám, na co se máte zaměřit.
Když se pustíte do sepisování motivačního dopisu, uvědomte si, komu je adresovaný. Personalistu, který bude dopis číst, musíte zaujmout. Proto se snažte psát o tom, co by personalistu mohlo zajímat a nevešlo se (nebo nehodilo) do životopisu. Ideální je se podívat do inzerátu a popsat vaše osobní zkušenosti s tím, co v nabídce firma požaduje.
Pokud je to možné, dopis adresujte konkrétní osobě. Většinu personalistů potěší, když je konkrétně oslovíte.
Jak u životopisu, tak u motivačního dopisu platí, že by měl být bez pravopisných chyb a překlepů.
V úvodu napište, o jakou pozici se ucházíte. Čím konkrétnější budete, tím lépe. Obecně zasílané motivační dopisy a CV většinou skončí v propadlišti dějin.
Ať už posíláte motivační dopis poštou nebo e-mailem, napište kontaktní údaje - ideálně mobilní číslo a e-mailovou adresu. V následujících dnech pak přijímejte hovory i z neznámých čísel a kontrolujte složku nevyžádané pošty.
V motivační dopise se vyvarujte negativních poznámek a komentářů - ať už směrem k bývalému zaměstnavateli nebo k sobě. Lepší je nasadit pozitivně sebevědomý tón a tím vzbudit u personalisty chuť si vás poslechnout osobně.