Jaké potraviny vám prodlouží život?

05.06.2024

Život dokáží prodloužit potraviny, které obsahují antioxidanty – ty neutralizují škodlivé volné radikály a chrání buňky v těle. Zařaďte proto pravidelně do svého jídelníčku brukvovitou zeleninu, stejně tak listovou zeleninu, bobulovité ovoce.

Kdo by nechtěl žít do sta let a zůstat přitom zdravý a plný života? I když některé věci jen těžko ovlivníte, své zdraví a délku života máte z velké části ve svých rukách. Nové vědecké studie a data sesbíraná od lidí, kteří překročili devadesátku, ukazují, že to, co jíme, má velký vliv na délku života a celkové zdraví.

Chcete si vylepšit vyhlídky na dlouhověkost? Vsaďte na následující potraviny a tipy. 

Brokolice, hroznové víno a salát

Na jednom se vědci rozhodně shodnou - strava plná ovoce a zeleniny, která je bohatá na důležité živiny, ale chudá na kalorie, je tím nejlepším tahem pro dlouhý a zdravý život.

Pokud potřebujete konkrétnější informace, na jakou zeleninu a ovoce se máte zaměřit nejvíce, pak vězte, že podle studií vám život nejvíce prodlouží brokolice, hroznové víno a salát.

Bobulovité ovoce

Miniovoce, jako jsou maliny, jahody, borůvky či ostružiny, je plné antioxidantů, které podporují imunitu a pomáhají odvracet život ohrožující choroby. Navíc vám sladké bobule pomohou důstojně stárnout.

Experti z Harvardské univerzity ve své studii z letošního roku zjistili, že nejméně jedna porce borůvek nebo dvě porce jahod každý týden mohou snížit riziko kognitivního poklesu u starších osob.

Česnek

Fytochemikálie v česneku mohou totiž zastavit množení karcinogenních látek v těle a také snižovat riziko rakoviny střev.

Olivový olej

Tekuté zlato, jak se někdy tomuto lahodnému a zdravému mononenasycenému tuku říká, je velmi dobré pro srdeční zdraví, což znamená, že může prodloužit délku vašeho života.

Některé studie také spojují olivový olej s pozitivními účinky na mozek a prevenci rakoviny. Nejzdravější je panenský olej lisovaný za studena, denně byste měli zkonzumovat alespoň dvě čajové lžičky.

Avokádo

Avokádo vám pomůže snížit hodnoty špatného LDL cholesterolu a zároveň zvýšit hodnoty HDL dobrého cholesterolu. Díky avokádu bude vaše tělo také lépe vstřebávat vitaminy zdravé pro srdce, jako jsou betakaroten a lykopen.

Rajčata

Lykopen je velmi důležitou živinou v boji proti rakovině, která patří mezi hlavní příčiny úmrtí vůbec. A co se týče lykopenu, vězte, že neexistuje lepší zdroj než zralá červená rajčata.

Ty se snažte konzumovat v podobě rajčatové omáčky nebo rajčatové polévky, díky tepelné úpravě může totiž vaše tělo vstřebat více karotenoidu lykopenu.

Fazole

Strava bohatá na fazole a luštěniny totiž zvyšuje hodnoty mastné kyseliny butyrátu, jež podle studie z Michigane State univerzity může chránit před rakovinovým bujením.

Zrna a semínka

Experti vysvětlují, že vláknina může chránit proti cukrovce, srdečním onemocněním, některým typům rakoviny i obezitě a může snižovat cholesterol, krevní tlak a krevní cukr. To už je dost důvodů k výměně bílého pečiva a těstovin za celozrnné varianty.

Jezte méně masa

Prodloužit život vám také může vegetariánská strava. Podle studie z roku 2009 z univerzity v Severní Karolíně lidé, kteří jedí maso (hlavně červené) každý den, mají vyšší riziko úmrtí v průběhu deseti let oproti těm, co jedí masa méně.

Většina úmrtí ve studii byla způsobena srdečním onemocněním nebo rakovinou, za kterými stály především hamburgery, řízky, vepřové, dále pak zpracované maso jako slanina, salámy a párky.

Jezte více ořechů

Nedávná studie z března tohoto roku na Harvardu rovněž zjistila, že konzumace červeného masa je spojena s vyšším rizikem úmrtí na rakovinu a srdeční onemocnění. Tato studie se však zaměřila také na výhody nahrazení masa zdravějším zdrojem bílkovin, jako jsou ořechy, ryby a luštěniny.