Kde a jak se můžete zdarma vzdělávat?

16.06.2023

Vzdělávání a zejména sebevzdělávání člověku přináší spoustu výhod. Díky znalostem a schopnostem můžeme snadněji získat práci našich snů, lépe rozumíme společnosti a vzdělání celkově "osvětluje" naši mysl. V tomto článku se dozvíte o zajímavých tipech, s jejichž pomocí se naučíte novým znalostem.

Jak se naučit programovat?

V dnešní době již existují aplikace a platformy, které vás naučí programovat tak, že možná budete zvažovat změnu kariéry. Internetová aplikace Sololearn se zaměřuje na základy programování webových stránek, aplikací, ale třeba i her. Celá platforma je uzpůsobena tak, aby vás motivovala a podporovala v tom, že jste se rozhodli naučit něco nového. Další aplikací, která vás naučí základy programování, je například aplikace Mimo. Tato aplikace se vás pro začátek zeptá, co je vaším cílem, a poté vám sestaví plán na míru. Pomocí jednoduchých úkolů, které vám aplikace jednoduše a srozumitelně vysvětlí, se můžete vypracovat až na IT specialistu.

Kurzy pro radost

Webová stránka kurzyproradost.cz nabízí různé druhy kurzů od těch jazykových přes rukodělné až po zaměřené na zdraví a lifestyle. Úvodní díly jsou zdarma, a pokud vás téma a přednášející odborník zaujme, můžete si další díly kurzu dokoupit. Tyto kurzy se dají pořídit i jako dárek pro vaše blízké.

Podcasty VŠEM

Projekt Vysoké školy ekonomie a managementu v Praze přináší širokou škálu přednášek k poslechu. Tento podcast sdružuje jak rozhovory se zajímavými lidmi z univerzity, tak především přednášky od odborníků z výuky vysoké školy. Dozvíte se něco o ekonomii podniků a organizací, o strategiích všeho druhu, ale také o agilní metodologii nebo právu v Evropské unii. Univerzity také často nahrávají přednášky na své kanály na YouTube.

YouTube

Hlavně zde najdete neomezenou studnici sebevzdělávání. Na YouTube totiž naleznete například spousty přednášek z různých vysokých škol na rozličná témata. Existuje však i spousta kanálů, které tvoří zajímavý, netradiční a vzdělávací obsah.

Univerzita

I ve vyšším věku můžete chodit na univerzitu. A zdarma. Nárok na bezplatné studium máte i v případě, že je vám již nad 26 let. Pokud jste již dříve studovali a vaše studium bylo úspěšné, počítá se vám tato doba odznovu. A pokud máte strach, že se nedá studovat univerzita a zároveň pracovat, tak většinu oborů na univerzitách lze studovat i v distanční podobě, která většinou vypadá tak, že do školy jezdíte na dva až tři dny jednou za dva týdny, nicméně se to samozřejmě může lišit. Jediná věc, na kterou dosažením 26 let ztrácíte nárok, je zdravotní pojištění. Pokud však studujete k zaměstnání, které za vás toto pojištění odvádí, většinou to není komplikace. Výjimku pak tvoří soukromé univerzity, kde se platí školné.

Většina univerzit nabízí i vzdělávací kurzy v rámci tzv. Univerzity třetího věku. Na ty má většinou nárok člověk v důchodovém věku za nějaký symbolický poplatek. Člověk sice nedostane titul, ale získá osvědčení o absolvování kurzu a těšit se může i na slavnostní promoci. Podmínky se na univerzitách mohou lišit.