Kniha - Nástroje proti úzkosti
Pomocí této knihy se naučíte úspěšně identifikovat to, co spouští vaši úzkost. Rozpoznáte nástup spouštěčů úzkosti a naučíte se je v klidu zpracovat. Autorka, vystudovaná psycholožka, nezahlcuje čtenáře odborným výkladem, ale nabízí praktické tipy a triky, které můžete využít v každodenním životě.
Úzkost je přirozená reakce našeho těla na nějaké nebezpečí, stres, událost a obecně když máme pocit, že jsme v ohrožení. Úzkost se často mylně označuje jako emoce, ale je to spíše jako příznak a reakce naší myslí a těla, který je spojen s pocity strachu, obav a ohrožení, které nejsou spojeny s konkrétním důvodem.
Sužují vás úzkostné stavy? Představujete si, co hrozného by se vám mohlo ještě přihodit? Bojíte se, že selžete a váš výkon nebude dokonalý? Nedokážete se vyrovnat s negativní zpětnou vazbou a jste přehnaně sebekritičtí?
Ať už trpíte úzkostnou poruchou, nebo jste jen k úzkostem svou povahou náchylní, zjistíte, jak úzkost funguje a jak se s ní vyrovnat ve svém osobním i pracovním životě.
Je zcela normální pociťovat úzkost ve svém životě v určitém období života. Všichni lidé do jednoho si někdy zažili úzkosti včetně mě a je to naprosto přirozené a běžné. Problém nastává tehdy, když jsou tvé pocity úzkosti extrémní, trvají delší dobu, zasahují do tvého života a brání ti v běžném fungování (práce, škola, rodina, vztahy, koníčky a další). V tomto případě už jde o problém duševního zdraví a je potřeba to řešit celostním přístupem.
Někdy mohou být tyto stavy dokonce přínosem jako při nástupu do nového zaměstnání nebo blížící se termín zkoušek a podobně. Tento typ úzkosti je nepříjemný, ale na druhé straně nás může motivovat k tvrdší práci a lepším výkonům. Obyčejná úzkost je pocit, který přichází a odchází, ale nenarušuje tvůj každodenní život. Otázkou zůstává, kdy je tedy úzkost problémem duševního zdraví? Problém duševního zdraví nastává pokud:
- Vaše pocity úzkosti jsou velmi silné, nebo přetrvávají dlouhou dobu.
- Vaše strachy, obavy a reakce na ně nejsou přiměřené situaci.
- Vyhýbáte se situacím, které by mohly způsobit úzkosti.
- Vaše myšlenky a starosti jsou velmi intenzivní a je velmi obtížné je ovládat (vedou ke vzniku úzkosti a jejich záchvatu).
- Pravidelně pociťujete příznaky úzkosti, které mohou vyvrcholit v záchvaty paniky (panické ataky).
- Je pro vás těžké žít každodenní život (práce, škola, rodina, a další...) a dělat věci, které vás baví.
Úzkost je potřeba řešit stejně jako další duševní poruchy i fyzické nemoci celostním přístupem. To znamená, že změna jen na jedné úrovní nikdy nebude úplná a nedojde k trvalým výsledkům. To znamená řešit své úzkosti na úrovni těla, mysli a duše.
Odkaz na knihu v databázi knih naleznete zde.