Ledviny - jak je udržet co nejdéle zdravé
Každý desátý člověk v Česku trpí nějakou chorobou ledvin. Tento životně důležitý orgán především filtruje a vylučuje z těla odpadní produkty. Reguluje také krevní tlak, chrání pevnost kostí a podporuje tvorbu červených krvinek, které v těle přepravují kyslík. Jak ledviny účinně chránit?
Ledviny se podílejí na celé řadě fyziologických procesů a mají v lidském těle zásadní význam:
- Čistí krev od již nepotřebných, odpadních látek lidského metabolismu např. močoviny (urey), kreatininu, kyseliny močové.
- Udržují stálé vnitřní prostředí (homeostázu) celého těla – ovlivňují množství vody, koncentraci minerálů a iontů např. sodíku, draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu aj., regulují acidobazickou rovnováhu krve (pH).
- Podílejí se na regulaci krevního tlaku.
- Řídí krvetvorbu – vytváří hormon erytropoetin, který je nezbytný pro tvorbu červených krvinek (erytrocytů).
- Aktivují vitamín D – vitamín D je nezbytný mimo jiné pro správnou stavbu a pevnost kostí, pro imunitu a sílu svalů.
- Vylučují látky či jejich metabolity, které nejsou tělu vlastní – např. některé léky.
Když ledviny nefungují na 100%
Ledviny mají velkou schopnost plnit výše zmíněné funkce, i když nejsou již zcela zdravé. Člověk je schopný plnohodnotného života i s pouze jednou funkční ledvinou. Poznat tedy, že s ledvinami není něco v pořádku, nemusí být zrovna jednoduché.
Nemocné ledviny, v závislosti na typu onemocnění, ztrácí schopnost plnit své funkce. V krvi se hromadí odpadní látky, zvyšuje se kyselost krve a mění se její složení – projevuje se chudokrevnost (anémie). Zvyšuje se krevní tlak, dochází ke ztrátám iontů a vody nebo naopak k jejich kumulaci v těle. Kosti ztrácí svoji pevnost.
Jak poznám, že je s ledvinami něco v nepořádku?
Záchyt onemocnění ledvin může být zcela náhodný (např. při preventivní prohlídce), protože někteří pacienti nemusí pociťovat žádné příznaky onemocnění ledvin. Častější ale je, že pacient přichází k lékaři již s určitými obtížemi.
Známkou poškození ledvin může být celková únava a slabost, občasné nebo trvalé otoky nohou, bolesti hlavy, trávicí obtíže, bolesti v bederní oblasti, pálení a řezání při močení a změny barvy či objemu moči.
Při podezření na onemocnění ledvin, neodkládejte návštěvu lékaře.
Tipy pro zdravé ledviny
- Pravidelně doplňujte tekutiny. Jejich složení by mělo být pestré. Nejlepší je samozřejmě stolní voda. Doporučují se i ovocné šťávy, čaje a minerální voda. V průběhu celého dne by měl dospělý člověk vypít alespoň 2 litry tekutin. Při větší námaze nebo v horkých dnech úměrně zvyšte jejich příjem.
- Zbytečně nezatěžujte ledviny chemickými látkami, které bývají obsaženy například v limonádách či v energetických nápojích. Alkohol si dopřávejte opravdu jen výjimečně.
- Omezte solení a nejezte uzeniny. Při vaření používejte k dochucení jídel spíše čerstvé bylinky. Vyhněte se dochucovadlům jako jsou kečupy, sójové omáčky a podobně.
- Dbejte rad svých babiček a teple se oblékejte. Nachlazení může přivodit zánět ledvin.
- Přestaňte kouřit. Látky obsažené v cigaretách ledvinám nesvědčí.
- Stravujte se zdravě a hýbejte se. Chronická onemocnění ledvin jdou totiž velmi často ruku v ruce s obezitou, cukrovkou a vysokým krevním tlakem.