Pojištění odpovědnosti (pojistka na blbost) - k čemu je dobré jí mít

15.04.2020

V běžném životě se může stát leccos. Venčíte svého psa, který vběhne do silnice a nešťastnou náhodou se srazí s cyklistou. Nikdo není zraněn, jen kolo je poškozeno. Nebo omylem způsobíte újmu sousedovi, když ho vytopíte, a je potřeba škodu zaplatit. Situací je nekonečně mnoho. Při sportu se srazíte se spoluhráčem a rozbijete mu brýle, na vernisáži rozbijete sochu atd. Pokud máte strach, že by vás takové situace mohly potkat, nebo na ně chcete být připraveni, můžete se proti takovým náhodám pojistit.

Kdy se pojistka na blbost hodí?

Situací, ve kterých se pojištění odpovědnosti hodí, je nespočet. Ocení ji lyžař, který srážkou na sjezdovce přivodil újmu na zdraví jinému sportovci. Nebo maminka, jejíž děti při hře rozbily výlohu obchodu. Vlastník bytu, ve kterém praskne vodovodní potrubí a to vyplaví byty pod ním. Stejně tak zaměstnanec, který utopí firemní telefon.

Na blbost se zkrátka může pojistit běžný občan i zaměstnanec. 

Mimochodem, věděli jste, že pokud způsobíte újmu zaměstnavateli, tak po vás jako její náhradu může požadovat až 4,5 násobek vaší měsíční mzdy?

Vše studujte pečlivě

Jestliže si plánujete pojištění občanské odpovědnosti sjednat, je nutné si dopředu zjistit veškeré informace. Některé pojišťovny uznají i škodu, kterou způsobil váš bratr, pokud s vámi žije v domácnosti, jiné neuznají škodu způsobenou vaším dítětem ve věku 20 let, i když s vámi žije, protože už pracuje a nestuduje.

Obdobná situace je u územní platnosti. Některé pojišťovny vám pokryjí i území Evropy, pokud tam například odjedete na dovolenou a nešťastnou náhodou něco rozbijete. Jiné toto riziko nekryjí.