Vzdělávání lidí nad 50 let
Nutnost celoživotně se vzdělávat se už v dnešní době nevyhýbá ani starším generacím. Další vzdělávání může dříve narozeným pomoci udržet si práci, ale také naplnit druhou polovinu života aktivní činností.
Chybí vám vzdělání? Nevadí
Další vzdělávání se může uskutečňovat prakticky neustále bez ohledu na věk nebo dosavadní dosažené vzdělání. Často se stává, že lidé získají určité dovednosti a kompetence, které jsou požadovány k výkonu nějaké profese, životní praxí nebo jen proto, že se toužili danou věc naučit a stala se jejich koníčkem.
Někdy se pak stane i to, že se v dané oblasti stanou téměř mistry svého oboru, ale chybí jim požadované vzdělání nebo nějaký formální doklad, díky němuž by si mohli otevřít například živnost nebo získat vytoužené pracovní místo.
Zjednodušeně se dá říci, že další vzdělávání probíhá po vstupu člověka na trh práce. Jde tedy o vzdělávání v dospělosti zaměřené na znalosti a dovednosti důležité pro pracovní uplatnění, ale i pro veřejný a osobní život.
Rekvalifikační kurzy
Častým řešením pro ty, kteří se nechtějí za prací stěhovat, studovat další školu a přitom potřebují změnu profese, jsou rekvalifikace formou kurzů. Rekvalifikační kurzy zaberou méně času, než docházka do školy a je možné je studovat při zaměstnání nebo při evidenci na Úřadu práce. Proto se kurzy často konají v odpoledních a večerních hodinách nebo o víkendech. Výuka bývá průměrně 8-10 týdnů, zpravidla jeden den v týdnu. Záleží však na typu kurzu – někdy jsou delší, někdy kratší, někdy mohou mít podobu intenzivních víkendových lekcí.
Oblíbené jsou kurzy účetnictví, masérské kurzy, jazykové, zahradnické, kurzy zaměřené na řidičské průkazy, počítačové dovednosti, svářečské a strojnické kurzy nebo kurzy pro pracovníky v sociálních službách. Kurzy bývají odvislé i od poptávky na trhu práce v dané lokalitě a lidé evidovaní na úřadě práce mají možnost je získat zdarma. Na většinu rekvalifikačních kurzů se lze přihlásit jen se základním vzděláním, ty odbornější vyžadují střední školu. S pomocí rekvalifikace získáte nejen teoretické znalosti, ale i ty praktické. Např. kurzy zaměřené na účetnictví jsou převážně soustředěné na názorné účetní příklady, v jazykových se zase hodně konverzuje. Na konci kurzu je třeba úspěšně vykonat závěrečnou zkoušku. Je vhodné vybírat z nabídky akreditovaných kurzů, ty mají mnohem větší váhu na pracovním trhu.
Vysokoškolské studium
Při práci je možné studovat také vysokou školu. Zásadní je dostatečná motivace. Překážkou pro studium není pokročilejší věk ani to, že je někdo "dlouho ze školy". Časovým možnostem zaměstnaných studentů odpovídá kombinovaná forma studia. Přednášky i zkoušky jsou zpravidla o víkendech. Výuka probíhá například jednou za měsíc v pátek a v sobotu nebo dvakrát za měsíc v pátek (či v sobotu). Během těchto dnů studenty čekají klasické přednášky nebo semináře, kdy se potkávají s vyučujícími. V řadě případů si lze domluvit individuální zkouškové termíny. Mnoho starostí s administrativou i samotným studiem usnadní internet, respektive školní e-learningové programy.
Kdo chce začít studovat při práci, měl by vědět, že mnoho škol vyžaduje složení takzvaných Národních srovnávacích zkoušek (NSZ). Jsou známé také jako Scio testy nebo testy obecných studijních předpokladů. Na rozdíl od klasických přijímacích zkoušek jsou výsledky testů poté platné pro všechny fakulty, které NSZ požadují. Proto je možné dostat se na základě jednoho výsledku na více škol.
Na webu Vysokeskoly.cz je katalog studijních oborů zaměřených na vzdělávání dospělých, takže zájemci si mohou hojně vybírat. Také je možné zvolit hledání formou odkazu Studium při práci.
U kombinovaného studia se předpokládá velká samostatnost a ochota vzdělávat se samostudiem. U státních zkoušek a obhajoby závěrečné práce nemají kombinovaní studenti žádné úlevy – musejí zvládnout stejný objem učiva a napsat stejně stran, jako studenti denního studia.